www.ZaminLarzeh.com

 

کلیه مقالات آموزشی در زمینه اصول ایمنی زمین لرزه و اقدامات قبل و بعد از آن ، در وب سایت زمین لرزه، به آدرس www.ZaminLarzeh.com موجود می باشند.

اقدامات پیش از زلزله

کلیه موارد به ترتیب اولویت و به صورت مختصر و مفید ارائه می گردند تا به خاطر سپاری و همچنین انجام آنها بسیار ساده باشد :

1- تهیه بسته اضطراری

شاید یکی از مهم ترین و در عین حال ساده و قابل انجام ترین اقدامات برای عموم، آماده سازی یک بسته اضطراری باشد. بسته اضطراری حاوی مواردی است که پس از یک زمین لرزه، می تواند افراد را در تحمل شرایط خاص به مدت 1 الی 3 روز یاری نماید، تا زمانی که نیروهای امدادی و کمک های دولتی و مردمی شرایط را بهبود بخشند .

می توانید از یک کوله پشتی و یا ساک دستی و یا هر مورد دیگری جهت تهیه بسته اضطراری استفاده نمایید .

بسته اضطراری باید در محلی خارج از منزل یا محیط کار قرار گیرد . جایی که در صورت وقوع زلزله ، دسترسی به آن آسان باشد و احتمال زیر آوار ماندن آن کم باشد. محل هایی نظیر صندوق عقب اتومبیل (در صورتی که در پارکینگ قرار نمی گیرد) و یا جعبه ای که به همین منظور در محلی مثل حیاط منزل تعبیه شده، پیشنهاد می گردد.

محتویات بسته اضطراری

الف: موارد عمومی

ب: موارد خاص، پیشنهاد می گردد با نظر پزشک، موارد ذیل را تهیه نمایید و در بسته اضطراری خود بگنجانید:

نکته 1: مقدار کلیه موارد به تشخیص شما و بر اساس تعداد افراد ، با در نظر گرفتن یک بازه زمانی 1 الی 3 روزه متغیر است.

نکته 2: توجه به تاریخ انقضای موارد، جلوگیری از قرار گرفتن آنها در محیط گرم و همچنین تعویض موارد در بازه های زمانی مشخص ضروری است.

 

2- ایمن سازی محیط

چه محیط منزل مد نظر باشد، چه محل کار، مدرسه و یا هر محیط دیگر ... بدون شک موارد بسیاری وجود دارند که می توانید شناسایی و به سادگی ایمن سازی کنید. در ذیل فهرستی از مهم ترین موارد قید می شوند. بدون شک شما نیز بسته به محیط خود قادر به شناسایی موارد مهم خواهید بود.

به کلیه افراد خانواده یا محیط ، طریقه قطع برق و گاز ساختمان را آموزش دهید.

 

3- شناسایی نقاط امن محیط

با توجه به غافلگیر کننده بودن زلزله و عدم وجود فرصت و یا امکان خروج فوری، بهتر است در محل زندگی و یا کار خود ، محل های امنی را شناسایی نمایید تا در صورت وقوع زمین لرزه بلافاصله به آنها پناه ببرید. موارد ذیل می توانند به عنوان محل های امن در هنگام زمین لرزه مورد استفاده قرار گیرند :

به کلیه افراد خانواده و یا محیط، محل های امن و نحوه استفاده از آنها در زمان زمین لرزه را آموزش دهید و این کار را با آنها تمرین کنید.

 

4- سایر موارد (برای خوانندگانی که مایلند جزئیات بیشتری را بدانند)

در قسمت های قبل در اقدامات پیش از زلزله، تنها کاربردی ترین و ساده ترین موارد مورد بررسی قرار گرفتند . در این بخش موارد فنی تر و تخصصی تر بازبینی می شوند. مواردی که شاید برخی از افراد توانایی و یا تمایل به انجام آنها را نداشته باشند.

 

===============================================

اقدامات هنگام زلزله

همانطور که در بخش "اقدامات پیش از زمین لرزه" ذکر شد، بهتر است از قبل، محل های امنی را در منزل و یا محیط فعالیت خود (محل کار، مدرسه و ...) مشخص نموده باشید تا در صورت وقوع زلزله به آن پناه ببرید.

 

مجددا تاکید می شود که شناسایی نقاط امن منزل یا محیط فعالیت و آموزش آنها به کلیه افراد ، می تواند در هنگام زمین لرزه بسیار مفید و موثر واقع شود.

===============================================

اقدامات پس از زلزله

1- در صورتی که ساختمان شما سالم مانده

 

2- در صورتی که در زیر آوار گرفتار شده اید

حفظ روحیه و تسلط بر خود، مهم ترین عامل محافظت از شما در شرایط سخت خواهد بود. با صبر و عدم اتلاف انرژی ، مطمئنا نجات خواهید یافت.

 

3- اقدامات پس از زلزله

مجددا تاکید می شود که فراهم سازی یک بسته اضطراری (قابل مطالعه در بخش اقدامات پیش از زلزله) ، اگرچه بسیار ساده و کم هزینه است، ولی می تواند تحمل بسیاری از سختی های پس از زلزله را آسان تر نماید.

 

4- ایجاد توالت صحرایی

 

کلیه مقالات آموزشی در زمینه اصول ایمنی زمین لرزه و اقدامات قبل و بعد از آن ، در وب سایت زمین لرزه، به آدرس www.ZaminLarzeh.com موجود می باشند.